Základní škola Ostrava, Nádražní 117


Přejdi na obsah

Akce

EVVO

Tajný život města - LANDEK QUEST
19. 6. 2018
Už jste někdy hráli hru, na jejímž konci byl poklad? Určitě ano. I v námi chystaném questingu si něco podobného vyzkoušíte. Questing (česky hledačka) je netradiční způsob poznávání historie, kultury a přírody. Do tvorby těchto hledaček se zapojil i Ekotým ze ZŠ Nádražní v rámci projektu Tajný život města. Je to nová a zajímavá aktivita, která nás zaujala a rozhodli jsme se proto vytvořit hledačku, která vás provede Hornickým muzeem na Landeku. Děkujeme všem partnerům projektu, kterými jsou: Veolia a nezisková organizace Tereza za možnost objevování něčeho nového.

LANDEK QUEST 1
Získali jsme certifikát lesní třídy
28. 6. 2016

Třídě 4.A se díky aktivitám v Beskydech podařilo získat mezinárodní Certifikát Lesní třídy. Pod patronaci dětí se tak na rok dostává kilometr čtvereční divoké přírody na Ještědu. Ve školním roce 2015/2016 bylo oceněno certifikátem 103 Lesních tříd v České republice a naše třída se zaslouženě řadí mezi oceněné.

Mgr. Zuzana Holubová
koordinátor EVVO
foto
certifikát

Ekotým věší budky pro ptáky
8. 2. 2016
Vyvěšování ptačích budek je jednou z nových aktivit Ekotýmu školy. Budky jsou především určeny pro sýkorky, rehky a šoupálky. I když je lépe ptačí budky vyvěšovat na podzim, protože ptáci si je často už v tuto dobu vyhlížejí, uskutečnili jsme akci brzy z jara. Náš Ekotým vyvěsil 5 ptačích budek různých typů. Všechny budky vyráběli samostatně žáci druhého stupně v dílnách. Očekáváme, že budky obsadí nejběžnější ptáci, tedy s největší pravděpodobností brhlík lesní, sýkora koňadra nebo modřinka a sýkory babky či lužní. Když zahnízdí také jiné druhy, budeme velmi rádi. Uvidíme na jaře. Vyvěšování ptačích budek je důležitým prvkem biologické ochrany životního prostředí a významně podporuje biodiverzitu. V okolí naší školy je vyvěšení budky jednou z možností, jak přilákat různé druhy ptáků do blízkosti lidských obydlí.

Ekotým a seminář dobré praxe

13. 11. 2013
Seminář dobré praxe programu Ekoškola, určený pro školy zapojené do mezinárodního programu Ekoškola, se konal 13. listopadu 2013 na SPŠ chemické akademika Heyrovského a Gymnáziu. Naši školu zastupovali dva členové ekotýmu Martin Urbánek z 9.B, Karolína Čebíková z 5.B spolu s koordinátorkou EVVO Mgr. Zuzanou Holubovou. Pod vedením zástupců koordinačního týmu mezinárodního programu Ekoškola si účastníci prohlédli areál střední školy, která titul Ekoškola již získala, spolupracovali ve skupinách se zástupci z jiných škol při řešení stávajících problémů a trénovali dovednosti zaměřené na kroky Ekotým a Analýza. Celý seminář probíhal v přátelské a srdečné atmosféře a přinesl nám inspiraci pro vlastní činnost v programu Ekoškola.
Mgr. Zuzana Holubová

foto zde

Hledej pramen vody 2012

U příležitosti Světového dne vody připravily Ostravské vodárny a kanalizace pro žáky 4. tříd ostravských základních škol již 12. ročník soutěže Hledej pramen vody. Ve dvou kolech si děti ověří své teoretické znalosti z přírodopisu, zeměpisu i českého jazyka. Po skončení teoretické části (v průběhu měsíce května) bude třídě, která splnila všech 6 úkolů, sděleno místo, kde se bude konat druhá část projektu spolu se závěrečným vyhodnocením celé akce. Nejúspěšnější tři třídy budou oceněny jednodenním zájezdem pro krásách našeho regionu a věcnými cenami.
Za realizaci projektu zodpovídají:
Mgr. Jiří Dvořák,
Mgr. Hana Hirschauerová,
Mgr. Zuzana Holubová.


Poznej své okolí 2012

Již třetím rokem se naše škola účastní tohoto programu organizovaného Stanicí mladých přírodovědců v Ostravě Porubě
Jedná se o několikaměsíční environmentální program určený základním školám. Cílem je navštívit zajímavá místa v Ostravě a okolí. Jedná se především o lokality s přírodovědnou, environmentální či historickou hodnotou např. ZOO Ostrava, CHKO Poodří, OZO Ostrava – centrum odpadové výchovy, Dolní oblast Vítkovice – Landek Park, Národní kulturní památka Důl Michal a mnohé jiné.
Žáci se seznamují se svým blízkým vzdáleným okolím, s místy, kde žijí a chodí do školy. Vytvářejí si tak ke svému okolí hlubší vztah a vazby.
Účast na akcích si účastníci programu nechávají potvrdit na kartě, které jsou po odevzdání vyhodnoceny. Pro nejlepší školní kolektivy jsou připraveny hodnotné odměny – zájezdy do zajímavých míst v okolí Ostravy.
Za koordinaci programu zodpovídá
Mgr. Zuzana Holubová


Environmentální výukové programy ve školním roce 2011/2012

V hodinách prvouky, přírodovědy a nyní i ve školní družině pokračujeme ve strategické zajímavé deskové hře s názvem Ekopolis, která byla vyvinuta mladými ekology a programátory za přispění Evropského sociálního fondu EU.
Hra má tři verze. Základní, ve které hraje tým (skupina 3 až 5 žáků) proti ostatním týmům. V rozšířené verzi hrají jednotlivci proti sobě a hra je mnohem komplikovanější, protože do hry vstupují nenadálé události vpodobě zvláštních úkolů či „katastrof“, se kterými se žák musí vypořádat a vyřešit je. Existuje také počítačová verze, kde žák - starosta města (ekostarosta) , hraje duel proti počítači - robostarostovi . Lze se také zapojit do různých projektů jako je : naše město před 100 lety, ideální město, ošklivé místo v okolí či vytvořit vlastní herní plán s vlastními pravidly.
Žáci hru hrají velmi rádi. Je to atraktivní a účelná pomůcka pro výuku environmentální výchovy. Projekt je spolufinancovaný z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.


Za projekt na škole zodpovídá Mgr. Zuzana Holubová, koordinátor EVVO
Projekt dále realizují:

Mgr. kateřina Čecháčková

Environmentální výukové programy ve školním roce 2010/2011

Jak roste chleba – žáci 3.A a 3.B
V měsíci listopadu si pro nás ekologické sdružení Vita připravilo program Jak roste chleba.
Na úvod vyprávěla instruktorka VITY dětem motivační pohádku o tom, jak kuchtík urazil pole. Děti si poté formou vyprávění, her a skládání obrázků uvědomily, jak těžká byla v minulosti cesta zrna z pole až k pečivu na stůl a porovnaly tuto práci s dnešní modernizací. Vlastníma rukama si vyzkoušely mlácení obilí cepem a naučily se pěkné říkadlo. V malé dílničce si pak zahrály na kuchtíky. Společně připravily těsto a každý si z něj vytvořil kousek pečiva podle své fantazie. Někdo měl bochánek, jiný pletýnku, rohlík, preclík či podkovu. Za chvíli se z kuchyňky linula lákavá vůně pečících se výtvorů. Za odměnu každý dostal svůj upečený kousek pečiva. Někteří nedočkavci se do něj hned pustili, jiní vydrželi a dovezli si jej domů, aby se mohli pochlubit svým rodičům.

Projekt Kouzla sřírodou - třída 4.B
Žáci čtvrtého ročníku se v rámci environmentální výchovy zúčastnili jednodenního projektu Kouzla s přírodou.
Dozvěděli se, jak přírodní materiály využívali lidé kdysi a jak je mohou využívat i oni. Pracovali s bylinkami, bavlněnou látkou, luštěninami, ovčí vlnou a mohli si sami vyrobit také ekologickou plastelínu. Výsledkem byl voňavý pytlíček s bylinkami malý tkaný kobereček ze zbytků bavlněných látek, korálky z luštěnin nebo různé figurky z ekologicé plastelíny.
Všem se nám program líbil a už se těšíme, co si pro nás VITA připraví příště.

Výsledky sběru papíru 2010
únor 2010
Celkem se nasbíralo 1711 kg starého papíru, což je 34 zachráněných stromů.
Děkujeme!

třída

kg

třída

kg

1. A

184

6. A

12

1. B

87

6. B

155

2. A

105

7. A

0

2. B

79

7. B

34

3. A

127

8. A

0

3. B

36

8. B

51

4. A

26

9. A

150

4. B

100

9. B

3

5. A

267

   

5. B

259

   

Domů | Pro rodiče | Pro žáky a učitele | Házená | Projekty | Archív akcí | Školní družina | Fotogalerie | EVVO | Ekoškola | Úřední deska | Kontakty | Box | Dokumenty | Prázdniny | Výchovný poradce | Třídní schůzky | Kroužky | Akce školy | Erasmus | ŠPP | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku