Základní škola Ostrava, Nádražní 117


Přejdi na obsah

Akce školy

Pasování prvňáčků na čtenáře
9. 3. 2018

V pondělí 5. března 2018 čekala děti z prvních tříd naší školy velká událost. V městské knihovně na náměstí Sv. Čecha byli pasováni na čtenáře. Paní knihovnice připravily dětem dobrodružný pirátský program, v jehož závěru byli prvňáčci slavnostně pasováni, byly jim předány drobné dárečky, zlatá mince z pirátského pokladu, pamětní list a průkaz čtenáře. Poté si mohli vybrat ze spousty krásných knížek, které knihovna nabízí. Děti byly nadšené a spousta z nich se už těší, že se stanou pravidelnými návštěvníky knihovny.


Den otevřených dveří

8. 3. 2018

Ve středu 7. března 2018 proběhl na naší škole Den otevřených dveří. Návštěvy měly možnost navštívit v dopoledních hodinách běžnou výuku, zúčastnit se aktivit žáků nebo si jen volně prohlédnout celou školu. Pokud Vám to nevyšlo a nemohli jste nás navštívit, máte ještě možnost prohlídky školy dne 22.3.2018 od 10 do 17 hodin. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Už víme, jak třídit!

23. 2. 2018
Dne 20.2.2018 se nám představil program Tonda obal na cestách. V jedné vyučovací hodině jsme si zopakovali, jak máme správně třídit, do jakého barevného kontejneru patří jednotlivé druhy odpadu, co všechno se dá třídit a následně znovu využít.
Odnesli jsme si mnoho nových poznatků a ujištění, že sběr a třídění má opravdu velký význam.
Mgr. Holubová

Seminář Tajný život města - Ekotým
23. 2. 2018
Už jste někdy hráli hru, na jejímž konci byl poklad? Určitě ano. My jsme si 20.2.2018 vyzkoušeli Questing v ZOO. Vydali jsme se na cestu, hledali jsme indicie a luštili tajenku Questing (česky hledačka) je netradiční způsob poznávání historie, kultury a přírody. Do tvorby těchto hledaček se zapojil i náš Ekotým v rámci projektu Tajný život města.
Mgr. Holubová

Hurá do knihovny!

7. 2. 2018

Naši prvňáčci se 7.2. vydali poprvé v tomto školním roce do knihovny. Účastnili se knihovnické lekce, ve které se dozvěděli, jak knihovna funguje a jak se stát jejím pravidelným návštěvníkem. A aby to nebylo jen o knihovně, tak si v odpčinkovém koutku poslechli pohádkový příběh, který je přenesl do říše fantazie. Zpět z této říše se chtělo málokomu, ale tím návštěva knihovny nekončila. Nejvíc totiž děti zaujaly knihy samotné. V oddělení pro začínající čtenáře si vybíraly knihy podle ilustrací, obalu knihy či podle svých zájmů. Na závěr si děti vyrobily záložku do knížky.


Lysá hora 2017
21 12. 2017

Pokus o zdolání nejvyšší hory Beskyd za účasti žáků z osmých a devátých tříd se zdařil.

Krmítka
21. 12. 2017
Žáci naší školy vyrobili krmítka pro ptáky a instalovali je v MŠ Křižíkova

Vánoce na dědině – 2.A+3.A

12. 12. 2017
I letos jsme se vydali na vánoční cestu do minulého století do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. V každé chalupě, kterou jsme navštívili, nás přivítala vánoční atmosféra a viděli jsme mnoho nového. Poznali jsme, jak se spřádá vlna a len na kolovratech, podívali jsme se na pečení a zdobení perníčků i do kovárny. A také jsme si zavěštili litím olova. Dědinou důstojně kráčel Mikuláš. Pro ty hodné našel v koši dobrotu. Za ním ale poskakovala čertovská družina a těšila se, že objeví nějakého hříšníka. Na závěr prohlídky nás čekalo příjemné posezení v chalupě z Miloňova. Za okny svítila svíčka, v peci praská oheň a osvětluje jizbu, která je provoněná perníkem a čajem z devatera kvítí. Vánoční putování se nám moc líbilo
Mgr. Holubová
Mgr. Čecháčková


Beseda s panem Holbou
31 .5. 2017
Žáci prvního stupně se 31.5.2017 zúčastnili besedy s panem Holbou, který je nevidomý a má i velmi vážnou poruchu sluchu. Svůj život si bez svého vodícího psa Ami nedokáže představit. Dozvěděli jsme se, že vodícího pejska nemůže dělat ledajaký pes. Vodící pes je několik měsíců veden na výcviku a poté skládá zkoušky, na kterých se zjistí, zda je schopen být tou největší oporou pro nevidomé lidi.
Dále jsme zjistili, že neexistuje pouze bílá hůl, o které mají povědomí už i ti nejmenší, ale i dvoubarevná – červenobílá. Ta označuje člověka, který nemá problémy pouze se zrakem, ale i se sluchem.
Beseda s panem Holbou a jeho pejskem Ami byla velmi zajímavá, zábavná a hlavně poučná.

Mgr. Kateřina Čecháčková

Památník Velké Moravy

22. 5. 2017

Dne 17.5.2017 se IV.B vydala za našimi předky do nížiny k řece Moravě. Právě zde byly teprve po 2. světové válce nalezeny pozůstatky centra našich slovanských předků.

Štěpánka Matějová,
Radka Polášková

Naši prvňáčci ve včelařství

4. 5. 2017

V pátek 21.4.2017 vyrazili žáci prvních tříd do Muzea včelařství v Chlebovicích, které se nachází ve státem chráněné budově starobylého fojtství. Povídání o včelkách zahájila videoprojekce o životě včel pak jsme se dozvěděli hodně zajímavých věcí o včelařství. Pracovali jsme ve skupinkách a střídali se na různých stanovištích, kde pro nás byly nachystány různé zajímavé činnosti. Všichni jsme také navštívili naučný včelín a v zahradě včelařství jsme si zasoutěžili.

Mgr. Kateřina Čecháčková

Vlastivědný výlet Praha

27. 4. 2017

V rámci výuky Vlastivědy se žáci 4.B jeli osobě podívat na snad nejkrásnější město ČR. Žáci byli poslušní, zvládli pořádný kus cesty a určitě si aspoň některá místa našeho hlavního města uloží do paměti.

Štěpánka Matějová

Menu pro změnu nás bav
í
25. 4. 2017

Dne 20.4.2017 se konala akce Den Země – Menu pro změnu, kdy se žáci a učitelé rozhodli uspořádat přehlídku jídel složenou z regioálních a sezónních potravin. Vůně se linula po celé škole a přilákala řadu návštěvníků. V nabídce byly různé druhy jídel z brambor, saláty, jablečný závin a další pochoutky.
Porota, která vytvořená jídla hodnotila, měla hodně těžký úkol. Nakonec zvítězili žáci třetích tříd s prezentací mléčných farem. Žáci z Ekotýmu si navíc připravili informační tabule a plakáty o problematice palmového oleje a místních potravin.Poděkování patří i firmám, které naše snažení podpořili: Beskyd Fryčovice a.s. a Moštárna Hostětín s.r.o.

Mgr. Zuzana Holubová

Poznej své okolí - Landek
31. 3. 2017
Dne 30.3.2017, v rámci projektu Poznej své okolí, navštívily páté třídy Hornické muzeum na Landeku.
Mgr. Holubová, Mgr. Holaňová

Lesní škola
31. 3. 2017
Žáci třídy 3. A se vydali dne 29. 03. 2017 do lesní školy v Bělském lese. Zde jsme se seznámili s historií stromů a letokruhy. Všichni jsme se proměnili na průzkumníky a les prozkoumávali všemi smysly. Na závěr jsme navštívili nově vybudovaný areál, kde byly různé prolézačky, což nás velmi bavilo. Odnesli jsme si mnoho hezkých zážitků.
Mgr. Petra Vrbová

Návštěva OZO Ostrava

23. 3. 2017
Žáci třídy 3. A se vydali dne 21. 03. 2017 na návštěvu do OZO Ostrava. V centru odpadové výchovy OZO jsme se zúčastnili vzdělávacího pořadu „Ozíci a Skládkoobr“. Během dne jsme soutěžili, plnili spoustu úkolů a dozvěděli se mnoho informací o třídění odpadů. Na závěr jsme dostali krásné odměny. Moc se nám tam líbilo.
Mgr. Petra Vrbová


Ukliďme Česko 2017

23. 3. 2017
Dne 21.3.2017 žáci společně se svými třídními učiteli sbírali odpadky po celém areálu školy a uklízeli po dlouhé zimě. Přesvědčili jsme se, že každoroční úklid je nutností, jinak by okolí školy mohlo časem připomínat skládku.Všem zúčastněným třídám patří poděkování
Mgr. Holubová13. 2. 2017

4. ledna 2017 byl zahájen 12. ročník mezinárodní vědomostní soutěže "Lidice pro 21. století" vyhlašované Památníkem Lidice, příspěvkové organizace Ministerstva kultury ČR, Ústavem pro studium totalitních režimů a Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Naši žáci pátých tříd budou bojovat o příčky v prvním kole této vědomostní soutěže do konce února.
Přejeme jim hodně zdaru.

Mgr. Holubová

Mazlíčci ve 4.B
12. 2. 2017
Jaké potřeby má domácí mazlíček? Kolik stojí jeho péče? Co nám jeho chov přináší? I na takové otázky si odpověděli sami žáci 4.B v rámci výuky Přírodovědy. A aby všechny děti mohly zažít ten báječný pocit přitulit se ke zvířecímu kožíšku, někteří zpřinesli své mazlíčky na ukázku. Měli jsme ve třídě pejska, kočičku, morče i slečnu křečkovou, nechyběl ani králíček. Na konec projektu jsme společně vypustili poštovního holuba. I když jsme mu popřáli šťastnou cestu, prozatím do svého 200 km vzdáleného domova nedolétl.
foto

Sněhuláci pro Afriku
13. 2. 2017

Chtěli bychom všem poděkovat za finanční příspěvky a krásné sněhuláky, které jste postavili. Děti v Africe jsme podpořili částkou 850 Kč. Ukázali jsme, že se umíme bavit , pomoci dobré věci a nejsme neteční tam, kde bychom mohli pomoci.

Ještě jednou děkujeme
Mgr. Holubová a ekotým

Druháci staví Sněhuláky pro Afriku

19. 1. 2017
Naše škola se rozhodla pomoci a opět se zapojit do projektu
Sněhuláci pro Afriku. Cílem akce je postavit co nejvíce sněhuláků. Můžeme tak ukázat, že Ostrava není jen černá, ale umíme se zde i bavit a pomoci prospěšné věci.Žákům druhých tříd se povedlo vyčarovat pár roztomilých sněhuláků pro děti zVávěru jsme vyhodnotili nejpovedenějšího sněhuláka, jehož autory jsme odměnili a zároveň jsme nominovali nejoriginálnějšího sněhuláka do celorepublikové soutěže. Z postavených sněhuláků bude pak veřejným hlasováním na webu vybrán absolutní vítěz. Organizátorem projektu je společnost Kola pro Afriku ve spolupráci s gymnáziem Ostrava – Hrabůvka.
Mgr. Zuzana Holubová


Praha Hravý architekt
19. 12. 2016
Praha patřila hravým architektům ze ZŠ Nádražní!

Pro žáky pátých ročníků bylo datum 8.12.2016 velmi očekávaným dnem. V rámci mezinárodního výtvarně-architektonického projektu „Hravý architekt“, kterého jsme se zúčastnili, jsme se octli v přenádherné adventní Praze. Jako jediná škola z Ostravy jsme úspěšně propagovali naše město a naše práce byly vystaveny v Národní galerii. Bylo velmi hřejivé vidět, že jsme uspěli v tak vysoké konkurenci dětských prací zého světa.
Mgr. Zuzana Holubová
Štěpánka Matějová


Vánoce na hradě
8. 12. 2016
Vánoce jsou naše oblíbené svátky, a proto se třída 3. A vydala dne 5. 12. 2016 na Slezkoostravský hrad, který v tomto čase nabízí spoustu zážitků. Žáci v rámci Vánočních tvůrčích dílniček vyráběli krásné Vánoční ozdoby. Na hradě si žáci prohlédli výstavu betlémů, mauzoleum Xavéra Yáchyma, muzeum čarodějnic a čertí školu. Zajímavá byla expozice Hračky Vašeho dětství. Na nádvoří si někteří žáci také vyzkoušeli mučicí nástroje. I přes zimu se nám na hradě líbilo a těšíme se na Vánoce.
Mgr. Petra Vrbová


Ovoce a zelenina do škol
15. 11. 2016

Dne 10. 11. 2016 dopolední výuku žákům prvního stupně zpestřila návštěva zástupců firmy, jež nám dodává potraviny v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol. Žáci si nejen zasoutěžili, vyhráli drobné ceny, ale hlavně se dozvěděli spoustu nových informací o ovoci či zelenině.


Návštěva planetária
11. 11. 2016

Ve čtvrtek 10. 11. 2016 žáci pátých tříd navštívili Ostravském planetárium, Návštěva dětem doplnila poznatky o vesmíru a umožnila alespoň na okamžik nahlédnout do tajů, které převyšují naše představy.


Putování za Slovany
18. 10. 2016

V rámci rozšíření vědomostí o našich přímých předcích, Slovanech, navštívila dne 18.10.2016 třída 4.B Archeopark Chotěbuz. Již to, že jsme jeli vlakem bylo pro některé velké dobrodružství! A co teprve poté, setkání s historií přímo na místě pobytu slovanských předků. Velmi příjemná slečna průvodkyně vysvětlovala a trpělivě odpovídala na všechny zvídavé dotazy, žáci nejen viděli na vlastní oči sídliště a obydlí našich prapraprababiček, ale mohli si vše osahat a vyzkoušet. Bohužel čas byl neúprosný a rozhodně nešlo vše stihnout za dvě hodiny, takže již nyní víme, že se na Chotěbuz určitě ještě vrátíme. Děkujeme i za milý doprovod naší slečny psycholožky, rádi ji zase mezi nás pozveme!

třídní učitelka Štěpánka Matějová

Velká cena malých zoologů 2016

20. 9. 2016
V pondělí 19.9.2016 se vybraní žáci čtvrtých a pátých tříd zúčastnili Velké ceny malých zoologů. Tuto soutěž tradičně pořádá ZOO Ostrava. Na své okružní trase po zoologické zahradě museli žáci odpovídat na lehčí, ale i zákeřnější otázky. Až správně zodpovězená otázka jim ukázala cestu, kudy mají dál pokračovat.
Všechna naše družstva bojovala s nadšením a nyní již budeme netrpělivě čekat na zveřejnění výsledků.
Mgr. Zuzana Holubová
Štěpánka Matějová


Druhé místo v projektu Svět techniky očima dětí
27. 6. 2016

Dne 24. 6. 2016 se zúčastnila třída 4. A slavnostního vyhlášení vítězů projektu Svět techniky očima dětí. Projektu se účastnilo 28 základních škol z Ostravy a okolí a odevzdáno bylo 262 prací. Naši čtvrťáci obsadili v kategori základních škol krásné druhé místo. Mladí umělci byli oceněni hodnotnými stavebnicemi a slavnostní atmosféru si užili.
Děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Zuzana HolubováNetradiční Olympiáda
15. 6. 2016
Dvě zlaté a jedno stříbro

14. 6. proběhl na ZŠ Ostrčilova 2. ročník Netradiční Olympiády. V šesti disciplínách: sprint na 60m, hod raketkou, skok daleký, skok vysoký, Cross Run, Discgolf, soutěžilo pět škol. Naše děti skvěle reprezentovaly školu.
V běhu na 60m zvítězil Emil Kárász (5.A), Cross Run vyhrál Jakub Mello (5.A). V hodu raketkou obsadil 2. místo Marek Bednárik (4.A). Sestavu dále doplnili Filip Čebík, Šimon Tománek a Roman Bednárik, kteří rovněž podali bojovné sportovní výkony.
Blahopřejeme našim chlapcům a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.


Hledej pramen vody

6. 6. 2016
Každoročně se naše škola zapojuje do projektu „Hledej pramen vody“, který pořádají Ostravské vodárny a kanalizace. I v letošním školním roce dostali žáci 4.A a 4.B možnost bojovat za naši školu. Po dobu dvou měsíců plnili různé teoretické úkoly – vědomostní, výtvarné, slohové – vše na téma „voda“. Praktická část projektu se konala 3.6.2016 na Slezskoostravském hradě, kde jsme si vyzkoušeli svou obratnost a rychlost. Děkujeme všem za sportovní i vědomostní výkony.

Mgr. Zuzana Holubová
Mgr. Martina Kaštovská


Badatelé opět v Beskydech
11. 5. 2016

Dne 10.5.2016 se žáci 4. a 3. ročníků vydali za poznáním do Beskyd. Přírodovědná exkurze, v rámci projektu Mladý badatel, byla zaměřená na vyskytující se luční biotopy, solitérní duby, orchideje a další luční floru. Žáci pozorovali živočichy a rostliny a svá pozorování zaznamenávali. Navštívili jsme oblast Starých Hamrů, PR Draplavý, PP Podgrúň a prošli naučnou stezku Grúň – Bílý Kříž. Všem se exkurze moc líbila

Mgr. Holubová, Š.Matějová
foto


Navštívili jsme Svět techniky
9. 5. 2016
V pátek 6.5. se žáci 4.A zúčastnili pilotního výukového programu ve Světě techniky s názvem Geometrický svět. Žáci si zkusili vyřešit skládanku tangram , následně si vyrobili svůj hlavolam a hlavně vnímali geometrické tvary kolem nás. Navštívili jsme také 3D projekci - film Galapágy. Před projekcí se na plátně objevovaly velmi zajímavé informace a rekordy ze všech oblastí. Kromě úžasného zážitku jsme si všichni uvědomili, jak je příroda křehká a choulostivá.
Mgr. Zuzana Holubová

Velký úspěch ve výtvarné soutěži
28. 4. 2016

V pondělí 25.4.2015 se žáci 4.A zúčastnili slavnostního vyhlášení vítězů výtvarné soutěže ,,Kam zvířata chodí spát,,. V konkurenci ostravských škol obsadili žáci ve své kategorii první místo. Je to bezpochyby velký úspěch. Gratulujeme!

Mgr. Zuzana Holubová

Den Země na Landeku

25. 4. 2016
Dne 21. 4. 2016 byl pro naše žáky druhého stupně uspořádán výlet u příležitosti Dne Země. V tomto školním roce jsme tento den pojali trošku jinak. Vyrazili jsme s žáky do přírody. Našim cílem byla naučná stezka Landek Park Ostrava. Žáci během téměř pětikilo- metrové stezky plnili různé úkoly a hlavně zjišťovali podstatné informace o zdejší fauně a floře. Tyto zaznamenávali do předem připravených pracovních listů. Z výsledků této mini soutěže vyplynulo, že se o zdejším parku dověděli spoustu nových informací. Žáky výlet bavil, mimo jiné, z důvodu, že se dostali do prostředí skutečné přírody.

Jarní EKO tvoření
22. 4. 2016

Dne 21. dubna 2016 se v rámci oslav Dne Země uskutečnilo v prostorách naší školy Jarní EKO tvoření. Byla zde k vidění pestrá škála výrobků s tematikou jara. Všechny výtvory pocházely z dílny žáků 1. stupně. Ukázku své tvorby předvedli i žáci 2. stupně - kroužek Recyvěci, který na škole působí. Na prodejní akci přišli nejen rodiče, ale také prarodiče, kamarádi a známí našich žáků, což nás potěšilo. Atmosféra se nesla ve velmi příjemném duchu. Celé odpoledne se vydařilo a věříme, že všichni odcházeli spokojeni.

Za kolektiv vyučujících
Mgr. Zuzana Holubová

Třeťáci v kuchyni
19. 4. 2016

Protože celá 3.B ráda vaří, jí i soutěží, přihlásila se do soutěže o vaření, jenž pořádá Nadační fond Albert. Letos bylo zvoleno téma Zdravá svačinka a žáci vytvořili celkem čtyři družstva, jejichž výrobky byly nafoceny a zaslány do prvotního kola soutěže. Teď si jen budeme držet palce, aby se alespoň jedna ze svačinek líbila tak, abychom byli pozváni do dalšího kola.

Třídní učitelka Štěpánka Matějová

Ukliďme Česko
15. 4. 2016

Že odpad je nemalý problém si všiml asi každý. Dobrovolnická akce Ukliďme Česko, jejíž první ročník se odehrál před rokem, se rozhodla to změnit. V pátek 15. 4. 2016 žáci prvního stupně společně se svými třídními učiteli sbírali odpadky po celém areálu školy a uklízeli po dlouhé zimě. Všem zúčastněným patří poděkování.

Mgr. Zuzana Holubová
foto

Den s Andersenem
14. 4. 2016

Ve čtvrtek jsme si na I. stupni připomněli výročí narození slavného dánského pohádkáře H. Ch. Andersena. Žáci 4.B si pro své spolužáky z 2. - 5. tříd připravili krátké pásmo ze života slavného spisovatele, pracovní list a krátký kvíz. Vše se odehrávalo v příjemném prostředí nově vybavené knihovny naší školy. Samozřejmě nakonec došlo i na čtení vybraných pohádek. Žáci 1. tříd shlédli a přečetli si pohádku O ošklivém káčátku, kterou doplnili hezkými ilustracemi.

Mgr. Martina Kaštovská

Badatelé v Beskydech
12. 4. 2016

Dne 7.4.2016 se žáci 4. ročníku vydali za poznáním do Beskyd. Přírodovědná exkurze, v rámci projektu Mladý badatel, byla zaměřená na ochranu lesního ekosystému. Žáci pozorovali živočichy a rostliny a svá pozorování zaznamenávali. Navštívili jsme i Hranickou propast a Zbrašovské aragonitové jeskyně, kde jsme mohli porovnat ekostystém lesa a jeskyně.Všem se exkurze moc líbila.

Mgr. Kaštovská, Mgr. Holubová


Ozdravný pobyt
5. 4. 2016
V termínu 5. – 18. 3. 2016 si 22 žáků druhého stupně užilo ozdravný pobyt v Karlově pod Pradědem. Ozdravný pobyt byl zaměřen na turistiku, kde probíhaly krátké výlety v okolí Karlova, ve vybraných dnech proběhl mezi jednotlivými týmy souboj v různých hrách v přírodě i uvnitř chaty, který na konci pobytu dopadl absolutní rovností bodů a tudíž remízou všech tří družstev. Žáci si vysloužili sladkou odměnu. V neposlední řadě si všichni maximálně užili výlet do Bruntálského aquaparku, kde byly k dispozici vířivé koupele, venkovní divoká řeka, tobogány, plavecký bazén a také parní lázeň. Počasí nám po celou dobu pobytu přálo. Chvíli jsme se pohybovali ve sněhu a o pár dní později nás zase přivítalo teplé jarní počasí. Takto se to měnilo po celou dobu pobytu.
Za krásně a příjemně strávených 14 dní děkují vyučující Dittrichová, Sasínová, Kovalčík a Sasín.

Korfbal
31. 3. 2016
Minulý týden děti z 2. - 5. tříd absolvovaly ukázkovou hodinu korfbalu. Po rozcvičení byly děti rozděleny do týmů a za pomoci trenérů sehrály v rámci své třídy zápasy. Vítězové a výborní střelci dostali od trenérů odměny. Dětem se hodina líbila a některé z nich se chtějí tomuto zajímavému sportu věnovat v kroužku, který už brzy zahájí svou činnost.

Mgr. Iva Slivková

Jaro v knihovně
30. 3. 2016
Děti z druhých tříd opět prožily zajímavé dopoledne v knihovně. Nejdříve si s paní knihovnicí povídaly o jaru a velikonočních svátcích. Potom je čekaly zajímavé úkoly - hledaly mašličku pro velikonočního zajíčka, točily řehtačkou a nakonec si vyrobily jarní květinku - narcis. Všem se návštěva knihovny líbila a vyrobenými kytičkami jsme si vyzdobili naše třídy.

Mgr. Iva Slivková

Recitační soutěž
18. 3. 2016

Dne 17.3.2016 proběhla na naší škole recitační soutěž žáků prvního stupně. Všichni účastníci měli zdravou trému, ale nakonec vše bez chyby zvládli. Porota měla těžkou práci s výběrem vítěze, protože děti byly opravdu připravené a moc se snažily. Vítězkou se stala Viktorie Volná ze III.A, které k zaslouženému prvnímu místu blahopřejeme.

Mgr. Hana Matějková

Jarní Poodří
11. 3. 2016

Ve středu 9. 3. se třeťáci a čtvrťáci vydali do CHKO Poodří. Cesta nás zavedla do jarního, lužního lesa, kde jsme se nezalekli přelézání spadlých stromů a vyhýbání větví. Mohli jsme zde pozorovat rostliny, např. kyčelnici devítilistou, dymnivku dutou, česnek medvědí a hlavně sněženku podsněžník, za kterou jsme přišli.Sněženky jsou tady úplně všude a kvetou jako kdyby měl být konec světa. Těch bílých nádher jsou tady statisíce - nespočítal by to asi nikdo. Kocháme se, fotíme a pozorujeme ptáky, kteří poletují kolem. Jaro je tady cítit ze všech stran. Poodří bylo pro své přírodní bohatství zařazeno mezi chráněné lokality. Sice jsme se vraceli skoro celí od bláta, ale myslím, že jsme si jej všichni užili.

Mgr. Zuzana Holubová, Štěpánka Matějová

Pasování prvňáčků na čtenáře
2. 3. 2016

První týden v březnu navštívili naši prvňáčci knihovnu v Ostravě – Přívoze. Děti byly přivítány princeznami Jitřenkou a Večernicí v podání milých paní knihovnic. Žáčky pozvaly na cestu vesmírem, procestovali společně s kometou Čestmírem celou sluneční soustavu. Společně objevovali ztracená písmenka. Poté byly děti slavnostně pasovány místostarostou MOAP ing. Vítem Macháčkem na čtenáře knih, obdarovány drobnými upomínkovými předměty a byly jim předány jejich čtenářské průkazy.
Nakonec se prvňáčci mohli začíst do dětských knih a časopisů a udělat si představu o tom, jak krásné a zajímavé knihy si mohou v knihovně půjčit.

Mgr. Irena Kainerová
Mgr. Nina Ostružková

Třetí. ročník pěvecké soutěže Skřivánek
18. 2 .2016

Ve čtvrtek proběhlo školní kolo pěvecké soutěže Skřivánek. Zazněly písně lidové i umělé. Mladší děti zpívaly ještě trochu nesměle, ale výkony některých starších žáků byly na vysoké úrovni. Na všech byla vidět radost ze zpěvu a to především je smyslem naší soutěže. Porota i diváci měli příjemné zážitky.

Budoucí prvňáčci se přišli podívat do školy
13. 1. 2016

V úterý 12.1.2016 v rámci Dne otevřených dveří se přišly do naší školy podívat děti mateřských škol. Program pro ně nachystaly paní učitelky prvního stupně. Velký úspěch sklidily pohádky, které si připravili žáci 3. třídy s paní učitelkou Matějovou. Budoucí prvňáčci se také spolu se svými staršími kamarády z 1.třídy společně učili a s žáky 8. třídy si prohlédli školu. Věříme, že všichni zúčastnění prožili příjemné dopoledne splňující jejich očekávání. Těšíme se na další setkání u zápisu dětí do 1. třídy, který se koná v pátek 15.1. a v pondělí 18.1. 2016 od 12.00 do 17.00 hodin.

Mgr. Zuzana Holubová
Mgr. Irena Kainerová

Florbalový úspěch
7.1.2016
Celorepublikový turnaj ve Florbalu pod hlavičkou AŠSK -
Naše starší žačky (8.B+9.A) vybojovaly 1.místo v okresním kole a postupují do krajského kola, které se bude konat 22. 1. 2016 v Paskově.

Vánoce na dědině Rožnov pod Radhoštěm
10. 12. 2015

Ve čtvrtek 10. prosince se vydali žáci prvního stupně do Valašského muzea na krásnou předvánoční akci Vánoce na dědině. Bylo sychravo a o to byly přívětivější dřevěné vytopené světnice. Děti zhlédly výrobky šikovného řezbáře, ochutnaly vánočku, viděly pečení a zdobení perníků, výrobu svíček, pečení oplatků, předení vlny, tkaní rukavic. Své umění nám předvedl i mistr kovářský. Ve staré škole jsme si zazpívali koledy. V poslední chalupě děti za koledu dostaly bylinkový čaj s perníkem. Moc se nám všem líbilo.
Mgr. Zuzana Holubová

Přišel i vlk
7. 12. 2015
V pondělí 7. 12. pozvali žáci
III.B své rodiče a kamarády na Malé adventní setkání. Protože, co by to byl za adventní čas bez vypravování pohádek. Žáci nejen nastudovali dvě známé pohádky – O Červené Karkulce a Jak pejsek a kočička pekli dort, ale sami si i vyrobili kulisy, malovali, stříhali a lepili. A aby bylo co vzácným návštěvníkům nabídnout, upekli žáčci i jablečné moučníky. I přes všechnu trému dětí (ale i paní učitelky) se obě pohádky velmi povedly a děti celý program uváděly a zahrály bez nápovědy. I posezení v kuchyňce bylo příjemné a z dobrod nezůstal ani drobeček.

Čtvrťáci v knihovně
5.11.2015

Zajímavé besedy o regionálních pověstech se účastnili žáci čtvrtých tříd. Navázali tak na probírané učivo v literární výchově a vlastivědě. V průběhu besedy se seznámili s pověstmi: O bílém koni, O kováři Keltičkovi, O zbojníku Ondrášovi, ale i s dalšími literárními díly méně známých autorů.
Všem žákům se v knihovně líbilo.

Mgr. Kaštovská, Mgr. Holubová

3.B za poznáním okolí Ostravy
4. 11. 2015

Využili jsme krásného podzimního počasí a šli jsme poznávat okolí Ostravy na vlastní oči.
Čekala nás 6 km trasa, první zastávka byla u soutoku Odry s Opavou. Po cestě jsme plnili úkoly a to nejen z oblasti Prvouky, ale řada přišla i na Matematiku. Bojovalo se o každý bod!
Sice jsme zkraje měli malinko zmrzlé nosy a později i vlhké boty, ale na dobré náladě to nikomu neubralo. Navíc brzy sluníčko vše ohřálo a vysušilo. Vodní cestou nás doprovázeli divoké kachny, předvedla se nám ukázkovým letem volavka a nechyběly kavky s vránami
Další velkou zastávkou byl Lhotecký jez, zde jsme si již naplno užívali slunce, klidu a pohody, splnili jsme poslední úkoly a čekal nás přechod suchou nohou přes Odru. Přes počáteční obavy se nikdo znebál a přechod jezu zvládl na výtečnou!
Protože nikdo z žáků nezlobil a všichni jsme přijeli nejen odpočinutí, ale i poučení a sými poznatky o přírodě, Ostravě a okolí, určitě si podobnou akci zase naplánujeme.

Třídní učitelka Štěpánka Matějová


S hornickým kahanem ve znaku
22. 10. 2015

Ve čtvrtek proběhla na ZŠ Matiční vědomostní soutěž Co víš o hornictví? Zadané úkoly se také týkaly historie a současnosti města Ostravy. Naše družstvo ve složení Martin Fojtík, Jakub Mello, Tomáš Krabica, Natálie Paprčková obsadilo krásné 2. místo. Děti si odnesly věcné ceny, diplomy, sladkosti, samolepky, diáře.
Děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Martina Kaštovská
Mgr. Jiří Dvořák

Svět techniky očima dětí
15.10. 2015
Vvybraní žáci prvního a druhého stupně navštívili v rámci výstavního a zároveň soutěžního projektu
Svět techniky očima dětí vzdělávací centrum Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic. Jedná se o projekt, kdy děti kreativně ztvární celou industriální oblast, budovy Světa techniky nebo jen jejich oblíbené exponáty
Každá expozice nutila žáky alespoň se zamyslet nad věcmi všedního dne – nad tím, jaký má vztah člověk k okolnímu světu a k jeho dosavadnímu i budoucímu vývoji. Žáci se seznámili s matematickými a fyzikálními důkazy, systémy a jevy hravou formou. Dětem bylo ukázáno, jak mohou moderní technologie např. v lékařství prodlužovat nebo zkvalitňovat lidský život, jakým způsobem by se mělo lidstvo naučit chápat svět přírody kolem sebe a popř. jak se pokusit s tímto světem žít v souladu.
Vybrané exponáty byly interaktivní, děti si mohly naprostou většinu exponátů osahat nebo vyzkoušet. Návštěva Světa techniky byla pro děti velikým přínosem, obohatily a upevnily si své teoretické znalosti.


Vůně podzimu na prvním stupni
7. 10. 2015
Vámci pracovních činností se žáci 4.B rozhodli udělat něco pro své zdraví a zpestřili si nevlídné podzimní dny přípravou bylinkových čajů. Nasbírané bylinky nejdříve poznávali podle vůně, hledali si informace o tom, jak vypadají, kde rostou, a k čemu se používají. Poté se přesunuli do kuchyňky a naučili se připravit bylinný čaj záty, meduňky, šalvěje, šípku, lípy a rakytníku. K vůni čaje přiřadili i jeho chuť (ne vždy všem chutnalo a přislazovali medem). Nakonec všechny poznatky zpracovali ve skupinách na plakáty a prezentovali své znalosti před třídou.
Třídní učitelka: Mgr. Martina Kaštovská


Druháci v knihovně
5. 10. 2015
Naši druháci navštívili knihovnu v Přívoze. Tam se z nich stali detektivové, kteří pomáhali řešit krádež zlatého vejce detektivu Vrťapkovi. Nejdříve si poslechli poutavé vyprávění paní knihovnice, pak se rozdělili do pátracích týmů a hledali zloděje po celé knihovně. Nakonec pomocí plyšového míčku dopadli pachatele a tím pomohli vyřešit celý případ.


Legenda o svatém Václavovi
29. 9. 2015
Ke dni státního svátku žáci 3.B nacvičili krátké povídání o životě a smrti patrona české země, o svatém Václavovi. Povídání bylo určeno původně jen pro žáčky prvních a druhých tříd, ale pro velký zájem scénku nakonec shlédl celý první stupeň. A protože to malým hercům stále bylo málo, pozvali na vystoupení i své rodinné příslušníky a pro návštěvu nachystali i malé pohoštění ve školní cvičné kuchyni.
Věříme, že se akce líbila malým i velkým a nejpozději na Vánoční besídce si vše zase zopakujeme!
třídní učitelka Štěpánka Matějová
foto

Velká cena malých zoologů
24. 9. 2015

Ve středu 23.9. se vybraní žáci čtvrtých tříd zúčastnili Velké ceny malých zoologů. Tuto soutěž tradičně pořádá ZOO Ostrava. Na své okružní trase po zoologické zahradě museli žáci odpovídat na lehčí, ale i zákeřnější otázky. Až správně zodpovězená otázka jim ukázala cestu, kudy mají dál pokračovat. Obě naše družstva bojovala s nadšením a nyní již budeme netrpělivě čekat na zveřejnění výsledků.

Mgr. Zuzana Holubová

Domů | Pro rodiče | Pro žáky a učitele | Házená | Projekty | Archív akcí | Školní družina | Fotogalerie | EVVO | Ekoškola | Úřední deska | Kontakty | Box | Dokumenty | Prázdniny | Výchovný poradce | Třídní schůzky | Kroužky | Akce školy | Erasmus | ŠPP | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku