Základní škola Ostrava, Nádražní 117


Přejdi na obsah

Ekosetkání

Ekoškola

Seminář Tajný život města - Ekotým
23. 2. 2018
Už jste někdy hráli hru, na jejímž konci byl poklad? Určitě ano. My jsme si 20.2.2018 vyzkoušeli Questing v ZOO. Vydali jsme se na cestu, hledali jsme indicie a luštili tajenku. Questing (česky hledačka) je netradiční způsob poznávání historie, kultury a přírody. Do tvorby těchto hledaček se zapojil i náš Ekotým v rámci projektu Tajný život města.

Jarda: Bylo to zajímavé a určitě se vyvarujeme chyb při tvoření naší hledačky.
Natálie: No jsem zvědavá, jestli se nám podaří složit také takové básničky J. Ale bylo to super. Byla jsem na takové akci poprvé.

NÁVŠTĚVA EKOTÝMU V MŠ Křižíkova
21. 12. 2017
Žáci ze ZŠ Nádražní slavnostně předali dětem z MŠ na zahradě ptačí budky, které v rámci výuky pro nás vyrobili. Budky jsou rozvěšeny v prostoru zahrady, aby děti mohly v zimě pozorovat krmící se ptáčky.
Tereza: Byla to zajímavá zkušenost s ými dětmi.
Tomáš: Pomohli jsme jim zavěsit krmítka a zároveň jsme si sětmi zahráli.
Světový den ekoškol a snídaně pro Fair Trade
15. 11. 2017

Světový den ekoškol jsme oslavili dne 13.11.2017 snídaní pro Fair trade. Prostor před jídelnou se změnil v jídelní stůl, kde jsme nabídli žákům převážně výrobky z fairtradových a lokálních surovin. A to opravdu znamenité dobroty. Žáci Ekotýmu udělali faitradový čaj a výborné sušenky K tomu jste se z nástěnky ekotýmu mohli dozvědět více o tom, co Fair Trade je, proč je a proč je tak důležitý. Děkujeme za návštěvu všem účastníkům a těšíme sečně znovu na další ekotýmáckou akci.

Viky: Super akce, prvňákům se to líbilo a chodili si přidat.
Bea: Určitě do toho půjdeme znovu. Přišlo dost dětí.Menu pro změnu
11. 10. 2017
Ekotým v Praze

Projekt Menu pro změnu, který probíhal v rámci programu Ekoškola, letošní zimou končí a tak jsme sdíleli a bilancovali, co šlo a co naopak nešlo:) Dne 7.10.2017 se bezmála 50 škol podělilo, co vše se jim podařilo změnit ve svých školních jídelnách v tématu zodpovědné spotřeby potravin. I my jsme přispěli prezentací naší školy k programu konference. Obrovskou radostí bylo naprosto čerstvé ocenění GENE - Global Education Network Europe, kde projekt Menu pro změnu získal 1. MÍSTO. Celou konferenci jsme si užili a odjížděli jsme plni dojmů.
Naše postřehy

Joyce: Líbilo se mi prostředí konání semináře a také to, že jsme mohli porovnat co se stalo u nás a vých školách.
Markéta: Nejlepší byla výroba mrkvového pesta, určitě to zavedeme ve škole. Zavedeme i hodnocení stravy vídelně. Líbilo se mi.


OBHÁJILI JSME TITUL EKOŠKOLA – MEZINÁRODNÍ OCENĚNÍ!
17. 6. 2016
V jarních měsících letošního školního roku stáli žáci i učitelé před nelehkým úkolem, a to znovu obhájit titul Ekoškola. Poprvé byl titul naší škole propůjčen v roce 2014. Titul se vždy propůjčuje na omezenou dobu a jeho obnova probíhá v pravidelných dvouletých, později pětiletých cyklech. O svých úspěších i problémech hovoří ekotým školy v rámci obhajoby titulu s auditorským týmem ze Sdružení Tereza z Prahy, který vámci obhajoby titulu navštívil naši školu vřeznu 2016. Obstáli jsme a titul jsme obhájili!

Mezinárodní titul Ekoškola nám byl předán v Senátu Parlamentu České republiky 15.6.2016 a jsme na něj právem hrdi.
Ocenění, které jsme získali, je pro nás velkým závazkem a věříme, že ho opět za dva roky dokážeme obhájit.
Koordinátor projektu Ekoškola
Mgr. Zuzana Holubová

Světový den Ekoškol
6. 11. 2015
Oslava Světového dne Ekoškol a zároveň zahájení kampaně Litter Less proběhla na naší škole 6.11.2015.
Žáci Ekotýmu spolu s koordinátorkou připravili jednotlivé aktivity s důrazem na předcházení, minimalizaci a recyklaci odpadů.Vše začalo časně ráno, kdy jsme převážili jednodenní odpad z celé školy a ,,vystavili jej na obdiv,, všem žákům u vstupu. Následoval nelíčený údiv a překvapení z 25 kilogramové hromady. Měli bychom se nad tímto množstvím zamyslet a množství odpadu snížit.
Diskuzi o odpadech ukončila přestávka, kdy si žáci třetích a čtvrtých tříd připravili pro své spolužáky ukázku zdravé výživy. Vůně celozrnného pečiva, bylinkových čajů, pomazánek a ovocných salátů provoněla školu. Konec slunečného dne jsme strávili na školním pozemku výsadbou tulipánů a narcisů na nové záhony. Žáci pátých ročníků ještě v závěru celou zahradu prošli a uklidili.
Děkujeme všem žákům i vyučujícím za pomoc při realizaci
Za Ekotým Aneta Zdařilová – 7.B a koordinátorka Mgr. Zuzana Holubová


Ekotýmy se setkaly v úterý 20.10. 2015 v ZŠ Hulín, aby si navzájem vyměnily své nápady a zkušenosti s programem Ekoškola. Sešlo se celkem 41 účastníků z 12 škol.

Po vzájemném představení se žáci s poznámkovým blokem rozběhli získávat nápady u ostatních učitelů. Ti jim představili „příklady dobré praxe“ jejich školy. Skoro hodinu trvalo než se všichni prostřídali. Náš příspěvek představili členové ekotýmu ve sborovně i s prezentací. Jednalo se o praktickou ukázku začlenění metody „sedmi kroků Ekoškoly“ do každé třídy formou miniprojektů EVVO. Po obědě následovala exkurze po škole i školní zahradě a shrnutí semináře.
Celý program probíhal v přátelské amosféře a všichni účastníci si odnesli spoustu nových námětů a inspirace

Naše postřehy:
Poznala jsem nové žáky i učitele. Líbilo se mi, jak jsme chodili k různým stolečkům, kde seděly různé paní učitelky a dozvídali jsme se něco nového o jejich škole. Zaujal mě Bramborový týden, jablkový týden. Dobrý nápad byl pomalovat barevně dveře na WC.
Gabka 6.A


Domů | Pro rodiče | Pro žáky a učitele | Házená | Projekty | Archív akcí | Školní družina | Fotogalerie | EVVO | Ekoškola | Úřední deska | Kontakty | Box | Dokumenty | Prázdniny | Výchovný poradce | Třídní schůzky | Kroužky | Akce školy | Erasmus | ŠPP | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku